7500 yıllık kafatasından kadının yüzü canlandırıldı

calpeia model 300x127 - 7500 yıllık kafatasından kadının yüzü canlandırıldı

Türk kadınına ait olduğu belirtilen kafatasından modelleme yapıldı.

1996 yılında, İspanya’da bir mağarada kazı esnasında bulunan 7500 senelik kafatası üzerinde çalışan Bilim adamları, Neolitik dönemde yaşadığı düşünülen  bir kadının yüzünün yeniden modellemesini yaptı. Yüz modellemesi yapılan kadına ait kafatasının bulunduğu mağaradan dolayı kadına ‘Calpeia‘ ismi konuldu.

Modelleme süreci altı ay sürdü ve Calpeia’nın öldüğünde 30-40 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor. DNA’sının bir kısmından alınan parçanın analiz edilmesiyle, yapılan analizlerin sonunda kadının yüzüne ait kaba taslak bir resmi çıkarıldı. Ardından 3 boyutlu modelleme işlemi yapılan Calpeia’nın yüz modeli ortaya çıkarıldı.
7500 yıllık kadının yüzü 201x300 - 7500 yıllık kafatasından kadının yüzü canlandırıldı

Calpeia’nın kafatası üzerinde araştırma yapan bilim insanları, Cebelitarık bölgesine Anadolu’dan gelmiş olabileceğini ya da Cebelitarık bölgesinin yerlisi olduğunu tahmin ediyorlar.

Cebelitarık Ulusal Müzesi’nde görevli Clive Finlayson, “Kafatasından DNA elde edebildik. Bu sayede kadın hakkında birçok şeyi biliyoruz. Onun bir kadın olduğunu, siyah saçları ve koyu gözlere sahip olduğunu biliyoruz” dedi.
calpeia 300x205 - 7500 yıllık kafatasından kadının yüzü canlandırıldı

Finlayson, kadının kökenlerine baktıklarında şaşırdıklarını söylüyor. Finlayson, “Asıl ilginç olan, kökenlerine baktığımızda, genlerin yüzde 10’unun yerli avcı toplayıcılardan olduğu, fakat genlerin yüzde 90’ının Anadolu kaynaklı olduğunu belirledik” dedi.

Calpeia’nın ölüm nedeni belirlenemedi. Araştırmacılar, kadın öldükten sonra kafatasının zarar gördüğünü düşünüyor.

Yüz modelinin çıkarılmasıiçin  kafatasının üç boyutlu taraması yapıldı. Taramadan sonra kafatasının eksik kısımları çıkarılan model üzerinde tamamlama işlemi yapıldı. Kafatasının görüntüsünün tamamlanabilmesi amacıyla gerçek saç kullanıldı ve araştırmalar neticesinde balık avlayarak beslendiğide ortaya çıktı.

Yazar: teknoroket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir