Ay’a insan gönderecek NASA, görev detaylarını paylaştı

NASA - Ay'a insan gönderecek NASA, görev detaylarını paylaştı

Artemis programı kapsamında önümüzdeki 10 yıl boyunca Ay görevleri düzenleyecek olan NASA, 2024 yılında gerçekleşecek olan insanlı Ay görevine dair detaylar paylaştı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Artemis Moon programı kapsamında 2024 yılında insanlı bir Ay görevi gerçekleştirecek. Önümüzdeki 10 yıl boyunca Ay görevleri gerçekleştirmeyi hedefleyen NASA, bu sayede Apollo programı ile başardıklarının çok daha fazlasını yapmak istiyor.

Yeni Ay görevleri hakkında geçtiğimiz çarşamba günü Ay Keşif Analiz Grubu toplantısında konuşan NASA bilim insanları John Connolly ve Niki Werkheiser, kurumun 2020’lerde yapmayı planladığı insanlı Ay görevleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Webtekno’nun aktardığına göre, iki kişilik mürettebattan oluşacak insanlı Ay görevi kapsamında astronotlar, ilk görev için yaklaşık 6.5 gün boyunca Ay yüzeyinde kalacak.

Astronotlar, Apollo programı kapsamında Ay yüzeyinde geçirilen sürenin 2 katından fazla olan bu süre zarfında 4 ya da daha fazla Ay yürüyüşü gerçekleştirecek. Yürüyüşler boyunca su buzunu örnekleme de dâhil olmak üzere çeşitli bilimsel gözlemler yapılacak.

Yazar: teknoroket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir