Japonya Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo mekiği yolladı

  Kounotori8 uzay mekiği 300x200 - Japonya Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo mekiği yolladı

Mitsubishi Heavy Industries Ltd., bu ayın başlarında gerçekleştirmeyi planladığı lansmanı, fırlatma rampasında tespit edilen bir yangın nedeniyle ertelediğini duyurmuştu.
Yangının nedeni roket motoru soğutucusu olarak kullanılan yüksek bir sıvı oksijen konsantrasyonunun, lansmandan yaklaşık üç saat önce patlak vermesi olduğunu belirten bir yetkili, olası bir tehlikenin önlenmiş olduğu bilgisini paylaşmıştı.
Şirket nihayet Çarşamba günü Uluslararası Uzay istasyonuna bağlı insansız bir uzay aracı ile bir roket fırlattı. Şirket Salı günü roketi fırlatmayı planlıyordu, ancak roketin ayrı aşamasının aynı gün başlatılacak olan Rusya’nın Soyuz uzay aracına yaklaşmasını önlemek için lansmanı Çarşamba gününe  erteledi.
Japonya Havacılık Araştırma Ajansı‘nın tedarik gemisi Kounotori8‘i taşıyan H-2b roketi, güneybatı Japonya’nın Kagoshima eyaletindeki Tanegashima Uzay Merkezi‘nden 1:05 civarında fırlatıldı.
Uzay ajansına göre, Japoncada ‘beyaz leylek’ anlamına gelen Kounotori8 ismini taşıyan gemi, Uluslararası Uzay istasyonundaki astronotlara yiyecek ve su ile deneyler için gerekli piller ve cihazlar da dahil olmak üzere yaklaşık 5.3 ton malzeme sunacak.

Kounotori8 210x300 - Japonya Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo mekiği yolladı

Yazar: teknoroket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir