Kangal Robot ‘SURKAN’ Teknofest’te tanıtıldı

Kangal Robot 300x169 - Kangal Robot 'SURKAN' Teknofest'te tanıtıldı

Sabancı Üniversitesi Kangal Robot Araştırma Platformunca geliştirilen ve TEKNOFEST İstanbul’da tanıtımını yaptıkları dört bacaklı robot “Surkan“,  arama-kurtarma faaliyetleri, askeri nakliye işlemleri gibi insanların girmesinin mümkün olmadığı fakat insanların yardıma muhtaç olabileceği durumlarda kullanılacak.

kangal robot 2 300x168 - Kangal Robot 'SURKAN' Teknofest'te tanıtıldı

Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Programı Doktora Öğrencisi Beste Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, robotik alanda uzman olan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erbatur ve ekibinin projesi olan “Surkan“ın, dört bacaklı hidrolik bir robot olduğunu söyledi.

Bahçeci, “Surkan“ın dört bacaklı olduğu için engebeli arazilerde, tekerlekli araçların rahat giremeyeceği yerlerde rahat hareket edebildiğini ifade etti.

Bu robotların arama-kurtarma çalışmaları, askeriye için yük taşıma gibi insanların girmesinin istenmediği ama insanın yardıma ihtiyacı olduğu herhangi bir yerde kullanılabildiğini anlatan Bahçeci, “Bizim robotumuzun benzerlerinden farkı belinde iki eklem bulunması. Bu eklemlerden biri dönme, diğeri ise aşağı yukarı kıvrılma hareketi sağlıyor. Bu bir araştırma projesi. Bu eklemlerin, robotun hızına, yürüyüşüne, koşmasına ve zıplamasına olan etkilerini araştırıyoruz.” dedi.

Kangal robot projesinin 5 yıl sürdüğünü, ilk önce yürüme testlerini yaptıklarını ardından bir yenilemeye gittiklerini, çalışmaların hala devam etmekte olduğunu belirten Bahçeci, Doç. Dr. Erbatur‘un yanında şimdiye kadar bu projede 3 doktora, 3 yüksek lisans, 1 de lisans öğrencisinin çalıştığını ifade etti.

Araştırmaların ve alt yapı çalışmalarının ardından Robotun mekanik aksamlarının çizildiğini ve parçaların üretildiğini aktaran Bahçeci, montaj işleminden sonra robotun kodlama evresinin gerçekleştirildiğini, yapacağı fiziksel harekete göre ayrı programların yapıldığını söyledi.

Bahçeci, bu robotun hayatın içinde yer alabilmesi için sanayinin talebinin önemli olduğuna değinerek, kullanım yeri ve amacı doğrultusunda gelecek talebe uygun robot üretilebileceğini sözlerine ekledi.

 

 

Yazar: teknoroket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir