Meşhur uygulamada virüs çıktı! Milyonlarca kişi indirmişti

Google Play’de bulunan ve milyonlarca kişinin yüklediği uygulamada virüs bulunduğu ortaya çıktı! Milyonlarca kişinin kullandığı ve telefonuna düşünmeden indirdiği kimi uygulamalar büyük tehlike arz ediyor. Programlardan kimileri arka planda işler çevirirken kimileri ise reklam virüsü şeklinde çalışıyor. Son olarak ortaya çıkan dünyaca ünlü programın arka planda telefonumuza zarar veren işlemler gerçekleştirdiği bilgisi bu durumun ciddiyetini kanıtlıyor. Google zararlı programlar ve uygulamalar konusunda kullanıcılarını uyarıyor. Peki Google’ın virüs olma riski taşıdığını belirttiği o mobil uygulamalar hangileri? İşte bu sorunun cevabı ve önemli detaylar!
camscanner - Meşhur uygulamada virüs çıktı! Milyonlarca kişi indirmişti

Google Play mağazasında PDF dökümanları tarayarak metne aktarabilen uygulamaların en popülerlerinden CamScanner, zararlı yazılım barındırıyor.

2010 yılında indirmeye sunulan uygulama 100 milyon civarında kullanıcıya sahipti.

Yapılan inceleme sonunda uygulamanın bir reklam kütüphanesi üzerinden zararlı kodlar dağıttığı anlaşıldı. Bu kodlar sahte reklam tıklamalarına sebep oluyor ve kullanıcıları ücretli aboneliklere yönlendiriyor. Ayrıca uzak sunuculara bağlanarak yeni kodlar da indirebiliyor.

İşte Google‘a göre telefonlara hiçbir şekilde yüklememeniz gereken diğer tehlikeli uygulamalar:

Blur Photo Editor, Background Replacement, Color House2019, Pro Camera Beauty, SmartSwipe
(Bu uygulama telefonunuza yüklüyse hemen kaldırın; kredi kartı bilgilerinizi anında telefondan çalıyor), Artistic effect Filter, Beauty Camera, Call Recorder (Telefon görüşmelerinizin kaydını tutan bu uygulama, gizliden gizliye sesinizi üçüncü parti uygulamalarla da paylaşıyor), Realtime Booster (Telefonunuzu hızlandırdığını iddia ediyor, ancak bilgilerinizi çalmaktan başka bir şey yapmıyor), Cartoon Art Photo, Emoji Camera, Art Editor, Selfie Camera Pro, Horizon Beauty Camera, Art Effects for Photo, Super Camera, Awesome Cartoon Art, Art Filter Photo, Art Filter Photo Effects, Cartoon Effect, Art Effect, Photo Editor, Magic Art Filter Photo Editor, Wallpapers HD, Fill Art Photo Editor, ArtFlipPhotoEditing, Art Filter, Cartoon Art Photo, Prizma Photo Effect, Cartoon Art Photo Filter, Art Filter Photo Editor, Art Effect, Photo Art Effect, Cartoon Photo Filte.

 

Yazar: teknoroket

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir